Synlig religion – en dag om religionsdialog genom konst

Konst, kropp och handling är viktiga aspekter när människor gestaltar sin tro. Vi sjunger, dansar, faller på knä, vandrar, mediterar inför bilder och använder föremål. Denna centrala dimension av religionerna vill vi lyfta fram, ur såväl utövarens som observatörens perspektiv. Den estetiska sidan av trosutövningen är något grundläggande mänskligt som både förenar och erkänner olikhet.

I samband med att utställningen i domkyrkans krypta, Ansikte mot ansikte, invigs, bjuder vi på en halvdag om religionsdialog genom konst. Det blir korta seminarier, samtal och musik. Dessutom dans på Domkyrkoplatsen.

Föreläsare

  • 12.30 Antoon Geels, professor i religionspsykologi: Konstarterna och religionsdialogen
  • 13.15 Catharina Raudvere, professor i religionshistoria: Bilder i islam? Avbildning, närvaro, kommunikation
  • 14.00 Lars Gerdmar, ikonmålare: Ikonen – liturgisk konst och andlig dialogbild
  • 14.45 Lena Sjöstrand, teol.dr och domkyrkokaplan: Genom kroppen in i riten
  • 15.15 Avslutande samtal

Mellan föredragen:
Tagorekören under ledning av Bubu Munshi Eklund från Kolkata, Indien sjunger tonsättningar av den indiske författaren Rabindranath Tagore som fick nobelpriset i litteratur 1913.

Dansens dag på Domkyrkoplatsen. Dansens dag firar 10-årsjubileum med två föreställningar kl 15.00-16.00.

Fri entré – välkommen!

För mer information, kontakta Lena Sjöstrand, lena.sjostrand@svenskakyrkan.se