Faith in film – en mångreligiös filmfestival

Faith in Film är en mångreligiös filmfestival skapad av Multifaith Chaplaincy i Lund. Helgen 4-5 maj visas fyra filmer med olika religiösa motiv: en judisk, en kristen, en muslimsk och en buddistisk.

Efter varje film följer ett kortare samtal med en eller flera gäster. Vi har skapat den här festivalen för att religion är ett återkommande tema inom filmens värld, ett unikt tillfälle att lyfta det levda livet med de brottningar och möjligheter som tron kan innebära. I filmerna lyfts frågor om tro, politik, genus, våld och hängivelse mm. Hjärtligt Välkomna till Faith in Film!

Faith in Film,
is a  multi-religious film festival created by Multifaith Chaplaincy in Lund. Were we will show movies with different religious themes, one Jewish, one Christian, one Muslim and one Buddhist. Every film will be followed by a short talk with invited guests. This festival is a way to highlight the fact that religion is a common theme in the world of film. We hope to reflect on issues like resilience, faith, doubt and the journey to and from God. Welcome to Faith in Film! 

A Multi religious Film festival. By Multifaith Chaplaincy at Lund University and KINO.

Four films, followed by talks, on different religious themes, highlighting subjects like resistence, faith, doubt and the journey to and from God. Welcome

 

 

Program:

 

  • 4 maj kl.14.00-15.55 Film: Sophie Scholl  ( 115 min ) Kristen
  • Samtal kl.16.00-16.30

 

  • Kl.17.00-18.36 Film: Womens Balcony (96 min) Judisk
  • Samtal kl.18.40-19.10

 

 

5 maj

  • kl.13.00-15.04 Film: Kundun (124 min) Buddist
  • Samtal/talk kl.15.05 -15.40

 

  • kl.16.00-17.48 Film: Le Grand Voyage (108 min) Muslim
  • Samtal/talk  kl.17.50-18.30

 

OBS! Samtliga titlar med engelsk text. All the films will have English Subtitles

Biljettpris/tickets: 50kr/film.

Mer information: Lisa Svensson, lisa.k.svensson@svenskakyrkan.se