Program för barn i Domkyrkan julen 2019

Barn är alltid välkomna i Lunds domkyrka och under advent och jul märks det extra mycket. Nära 1500 barn från förskolor och skolor i Lund med omnejd kommer för att få se den spännande berättelsen om den allra första julen i Betlehem vid julkrubban. Vi bjuder också på en konsert som specialanpassats för barn – och julgudstjänster med mysig fika efteråt. Fri entré till allt.

  • 19-20 december kl 11.15-11.45 Dramatiserad visning av Domkyrkans julkrubba ”Kamelen som var med”.
  • 21 december kl 10-10.30 Bachs älskade Juloratorium, specialanpassat för barn och unga. Kör, solister, musik och berättare.
  • 23 december kl 13 Julgudstjänst vid krubban, men Jonas Persson, präst, och Maria Johnsson, församlingspedagog. Aspiranterna till Domkyrkans gosskör sjunger. Fika och kamelpyssel efteråt i Domkyrkoforum!
  • 24 december kl 11.00 Barnens julgudstjänst med våra mest älskade julpsalmer. Josefin G Andersson, präst.

Varmt välkomna – stora som små – till Lunds domkyrka!