Behöver du hjälp?

Vi i Domkyrkan uppmuntrar alla oavsett ålder att följa de råd som ges av Folkhälsomyndigheten. Ett av dessa är att så långt det är möjligt stanna hemma för att undvika smitta och smittspridning, i synnerhet för riskgrupper. En stor riskgrupp är personer över 70 år.

Vi vet att det inte kommer vara lätt för alla att vara hemma men det är oerhört viktigt för att förhindra smittspridning och därmed ökad belastning på sjukvården. Vi vill gärna försöka underlätta att vara hemma på de sätt vi kan!

Läs mer om hur Svenska kyrkan hjälper äldre och riskgrupper tillsammans med andra organisationer i Sverige.

Om du eller någon du känner behöver hjälp att hämta ut mediciner som kräver ID-handling så går det bra att höra av sig till Domkyrkans diakon, Sandra Lindqvist, så kan hon hjälpa er med att hämta från torsdag 19 mars.

Om du befinner dig i isolering och behöver hjälp med mathandling så finns fler alternativ. Behöver du hjälp så hör av dig till Sandra så kan hon försöka hjälpa till att förmedla kontakt!

Kontakt: Sandra Lindqvist, diakon, sandra.lindqvist@svenskakyrkan.se
046-71 87 46.
Du kan också mejla Domkyrkans allmänna e-post: info@lundsdomkyrka.se