Ändrade öppettider 30 april och 1 maj

Valborgsmässoafton, eller ”siste april” som man säger i Lund, brukar firas med kraft och energi av stadens studenter. I år blommar magnoliorna precis lika fint som vanligt, men allt som har med firande, fest och traditioner är förändrat. Som så mycket annat denna vår 2020.

Under 30 april har Studentprästerna och andra medarbetare från Svenska kyrkan funnits på plats vid firandet i Stadsparken i Lund för att bistå med vatten, en hjälpande hand och kontakt med sjukvård och polis. I år är detta firande inställt, men det finns ändå viss beredskap från präster och diakoner att ta emot för samtal och stöd. Behöver du eller någon du känner hjälp av präst eller diakon under 30 april? Kontakta Jan Kjellström eller Sandra Lindqvist, som du når via vår växel, 046-718700.

Lunds domkyrka har öppet som vanligt den 30 april med följande gudstjänster: laudes kl 8, middagsbön kl 12 och Taizémässa kl 18.30. Välkommen då – tänk på att hålla avstånd och följ instruktioner om hygien och placering i rummet.

Domkyrkoforum håller stängt både 30 april och 1 maj. 2 maj, lördag, är kaféet öppet kl 10.30-15. Varmt välkommen då!

Domkyrkan är öppen som vanligt 1 maj.