Guidade visningar sommaren 2021

På grund av rådande omständigheter ser Domkyrkans guideschema lite annorlunda ut sommaren 2021. Organiserade grupper måste föranmäla sitt besök. Det går även bra att boka  visningar genom att maila melissa.islavenegas@svenskakyrkan.se.

Öppna visningar i Domkyrkan 

Allmänna visningar

Måndagar, tisdagar och onsdagar kl. 11.00 samt tisdagar kl. 14.00.
Öppen visning på svenska. Samling i Domkyrkoforum.
Max 8 personer. Inga förbokningar.

För barn och familj

Sagan om jätten Finn
Varje måndag och onsdag kl. 13.15-13.45 under hela sommarlovet (till vecka 32).
Välkomna ner till Lunds äldsta rum för lyssna på sagan om jätten Finn.
Samling i kryptan. Begränsat antal platser. Inga förbokningar.

Temavisningar

Krafts kyrkogård/Kraftstorg
Varje lördag kl. 11.00–11.45.
Domkyrkan tar egentligen inte slut vid absiden utan fortsätter österut på Kraftstorg.
Samling utanför, vid absiden. Max 20 personer. Inga förbokningar.

Helgo Zettervall: En stad, två kyrkor och tre torn.
I samarbete med Allhelgonakyrkan.
Varje torsdag i juli kl. 15.00-16.00.
Samling utanför vid Domkyrkans norra torn kl. 15.00. Kl. 15.20 går vi ihop upp till Allhelgonakyrkan. Det blir en promenad genom Lundagård till Allhelgonabacken där vi kommer att passera några av de byggnader Zettervall ritade. Vi kommer dock inte fördjupa oss i dessa då fokus ligger på kyrkobyggnaderna. Visningen fortsätter vid Allhelgonakyrkan kl. 15.35. Det går fint att ta sig upp på egen hand. Kläder efter väder!

Missa inte våra tidigare digitala guldkorn från guiderna! Finns på youtube.com/lundsdomkyrka