Domkyrkan är navet för slimmade orgelveckor

Det årliga evenemanget Skånes orgelveckor manifesterar normalt orgelkonsten i varje hörn av Lunds stift och med många internationellt kända namn. I år, det 39 året i rad som festivalen anordnas, blir upplägget annorlunda på grund av restriktioner för resor och antal besökare.

Istället för ett 70-tal konserter med musiker från 15 olika länder, presenterar vi nu en festival som helt kretsar kring Lunds domkyrka 22 juni-20 juli, med musiker från vårt lokala skånska sammanhang, livesänd invigningskonsert och med fokus på jubilerande tonsättare.

Utöver 250-årsjubilaren Beethoven samt de för organister så välkända 150-åringarna Louis Vierne och Charles Tournemire, uppmärksammas också en välkänd Lundaprofil, Bedrich Janacek, vid årets invigningskonsert. Janacek skulle ha fyllt 100 år i år, och var en av Sveriges mest aktiva konsertorganister, en uppskattad kompositör samt verksam som organist i domkyrkoförsamlingen i över 20 år. I denna konsert musicerar domkyrkoorganist Robert Bennesh tillsammans med en brasskvartett bestående av Oscar Fransson, Liz Jones, Matilda Gerhardsson och Hannes Persson. Livestreamingen nås via Domkyrkans Youtubekanal.

Övriga organister som deltar i årets festival är Susannah Carlsson, Tomas Willstedt, Karin Johansson och Ingrid Larsson Hultkvist.

Programmet finns här!

Program: Skånes orgelveckor 2020

  • 22 juni kl. 19.30 Invigningskonsert Skånes Orgelveckor. Konserten livesänds via Youtube.com/lundsdomkyrka. ”Hommage á Bedrich Janacek”. Verk av Janacek, Sowerby och Schneider. Robert Bennesh, orgel, Oscar Fransson och Liz Jones, trumpet, Matilda Gerhardsson och Hannes Persson, trombon. Här finns inspelningen.
  • 27 juni kl. 10 ”Pièces de Fantaisie” – Louis Vierne 150 år, Susannah Carlsson, orgel
  • 4 juli kl. 10 ”Ignorerad musik”. Verk av Price, Derbyshire och Crawford Seeger, Tomas Willstedt, orgel
  • 11 juli kl. 10 ”Om sommaren sköna”. Verk av bland annat Alain, Sjöberg och Pärt, Karin Johansson, orgel
  • 18 juli kl. 10 ”Espri och melankoli”. Verk av Mendelssohn och Alain, Ingrid Larsson Hultkvist, orgel
  • 20 juli kl. 19.30 Finalkonsert Skånes Orgelveckor, ”Vierne och andra jubilarer” Verk av bland andra Vierne, Beethoven och Tournemire, Robert Bennesh, orgel

 

 

Fakta: Skånes orgelveckor 2020

  • Ursprungligen planerades inom ramen för orgelveckorna ca 70 konserter med musiker från 15 olika länder. Den rådande globala hälsosituationen har resulterat i att större delen av årets planerade konserter flyttas till 2021.
  • Orgelkonserter kommer också denna sommar att genomföras på många håll i vår region och en del i samarbete med Skånes orgelveckor. Då lokala förutsättningar varierar och då det finns risk för snabba förändringar görs inte ett samlat program för att minska risken med inaktuell information. Istället hänvisar vi till varje arrangörs egen hemsida.

För mer information
Robert Bennesh, domkyrkoorganist, 046-71 88 84, robert.bennesh@svenskakyrkan.se

Sofia Lindstrand, kommunikatör, 046 71 87 38, sofia.lindstrand@svenskakyrkan.se