Konst i kryptan

Kristina Eldon ställer ut i Domkyrkans krypta

För Kristina Eldon är fotograferandet besläktat med måleriet. I höst kommer hon till Domkyrkans krypta med sin utställning Biografiska landskap/Velum.

Kristina Eldon fotografier handlar i huvudsak om ljus, skuggor och mörker. Det kan handla om rent taktila egenskaper hos fotografiet, eller avgränsade bilddetaljer av större sammanhang och närbilder som ibland gränsar till de abstrakta. ”Jag använder kameran som ett slags sökverktyg, för att upptäcka de möjliga motiv, olika material och detaljer som stämmer med den känsla platsen skapade hos mig”, berättar hon. Det handlar inte om att avbilda utan att låta tingen tala och verkligheten framträda. Om ljus och skuggor.

BIOGRAFISKA LANDSKAP/VELUM
Var: I Lunds domkyrkas krypta.
När: 2 oktober–31 oktober
Öppnar: 2 oktober kl. 10.30. Konstnären deltar då i ett samtal med domkyrkokaplan Lena Sjöstrand om utställningen.
Öppettider: Samma som Domkyrkans. Kryptan kan vara stängd i samband med gudstjänster och konserter.